Середа, 19 червня 2019, 05:39:21

16 листопада в Колонній залі Національної філармонії України відбулося урочисте відзначення ювілею – 100-річчя з часу заснування Державного органу України у справах релігій та національностей.

Для участі в Академії завітали представники органів державної влади, науковці, а також церковні та громадські діячі, лідерів організацій, що репрезентують національні меншини.

Привітати ювілярів на урочистості завітав Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, Патріарший намісник, митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, Керуючий справами Київської Патріархії архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Ужгородський і Закарпатський Варсонофій, Голови і представники Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, численне духовенство.

Розпочалась святкова академія виступом хору Київської православної богословської академії під керівництвом регента Надії Купчинської. Студенти виконали Державний гімн України, церквоний гімн «Боже Великий, Єдиний» і «З нами Бог».

Організатором і ведучим дійства був Директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш.

Зі словами привітання виступили Міністр культури України Євген Миколайович Нищук та від імені Парламенту – Народний депутат України Віктор Євгенович Єленський.

До вітального слова був запрошений Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, який привітав Директора департаменту Андрія Юраша нагородивши його Орденом Св. рівноап. князя Володимира II ступеня. Також Предстоятель УПЦ Київського Патріархату з нагоди 100-літнього ювілею нагородив Орденом святого Миколая Чудотворця Міністра культури України Євгена Нищука; Орденом святого рівноапостольного князя Володимира III-го ступеня – Першого заступника Міністра культури України Фоменко Світлану Валеріївну.

Святійший владика, звертаючись до усіх присутніх в залі, наголосив, що в Україні Церква і держава співіснують у чудовій симфонії, а головне мають спільну мету – розбудову і утвердження незалежної Української держави і Церкви:

"Ваші преосвященства, всечесні отці, шановний пане міністре, шановний директоре Департаменту, дорогі друзі!
 
Я насамперед хочу привітати не тільки Андрія Васильовича, але й весь колектив з цією знаменною датою – 100-ліття існування цього Державного органу, від імені не тільки нашої Української Православної Церкви Київського Патріархату, але й від Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.
 
Державний орган в справах релігії не тільки в Україні, а й взагалі в світі став виникати тоді, коли Церкву відокремили від держави. За часи Російської імперії Церква була підпорядкована державі, точніше імператору, а ось коли Україна стала Незалежною державою, то тоді і виникла необхідність утворити такий орган і тому в Україні орган в справах релігій виник раніше, ніж в Росії, тому що демократія в Україні почалася раніше. Ми в різні періоди були в історії цього органу: були і світлі, були і темні, і ми все це пережили, але ми сьогодні радіємо, що в українській державі у нас свобода така, якої ми не знали віками. Навіть якщо взяти Росію, коли, здавалося б держава сприяла розвитку релігії, але фактично Церква була рабинею у держави. А зараз ми маємо свободу і не тільки маємо свободу, а у нас міжрелігійне, міжцерковне відношення таке, якого немає ні в Європі, ні в Америці. І ось коли наша делегація відвідувала Канаду і Сполучені Штати Америки, то там дивувались невже в Україні можуть існувати Церкви і релігійні організації й мати такі відносини.
 
Тому ми дякуємо і державі, що вона створила такий орган і Всеукраїнській Раді Церков, що не зважаючи на всі розбіжності між Церквами і релігіями, ми все таки є єдиними, тому що ми стоїмо на захисті нашої української держави.
 
Я дуже радий був почути, що зараз стоїть питання про те, щоб дати більші права Департаменту у справах релігій і національностей, тому що це буде корисніше і для держави, і для Церков та релігій. Тому я вітаю і міністра культури, що він підтримує цю ідею, і директора Департаменту, який отримає більші права і ми будемо відчувати себе краще» – сказав Патріарх Філарет.
 

Далі слова привітання висловили представники Всеукраїнської Ради Церков та релігійних організацій, керівники парасолькових організацій національних меншин України, колишні керівники центральних органів державної влади у справах релігій та національностей, голови експертних рад з питань релігій та етнополітики.

Після багаточисельних виступів і привітань захід, який тривав 4 години, завершився святковим концертом.

Варто нагадати, що теперішній Департамент є спадкоємцем 4-ох міністерств, які діяли у часи УНР, Гетьманату та Директорії, – Сповідань, Польських справ, Єврейських справ та Великоруських справ. Традиція держоргану у справах релігій не була перервана впродовж всіх 100 років.

Дизайн :
Статистика

Copyright © 2010 - 2018 Всі права захищено!

Київські єпархіальні відомості

online-часопис Переяславcької єпархії УПЦ Київського Патріархату